بررسی تفاوت های BPMS و ERP

انتخاب نرم افزار کاری پیچیده و زمان بر است و باید با دقت و مطالعه کافی نرم افزار مناسب سازمان خود را انتخاب کنید تا پول و زمان خود را به هدر ندهید.
در دو دهه گذشته دو رویکرد و راه حل متفاوت با هدف بهبود فرآیندها مورد توجه کسب و کارها قرار گرفته است که عبارتند از: سیستم های مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS) و مدیریت منابع سازمان (ERP).
این سیستم های نرم افزاری هر دو بر پایه فرآیند پایه گذاری شده اند، اما رویکردهای متفاوتی دارند.


سیستم مدیریت منابع سازمان (ERP)

ERP نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی است. ERP نوع خاصی از نرم افزار است که امکان دسترسی کاربران به مجموعه ای از برنامه های کاربردی را فراهم می کند.
فروشنده ERP معمولا ماژول کامل و اولیه مدیریت منابع انسانی را در اختیار شما قرار می دهد. سیستم های ERP، در واقع سیستم هایی هستند که برای هر صنعت به شکل اختصاصی از پیش ساخته شده اند که برای انطباق بهتر بین این نرم افزار پیش ساخته و نیازهای سازمان، پارامترهای زیادی می بایست در ERP تنظیم شود.
ویژگی های هسته ای ERP ذخیره سازی و برداشت داده از یک پایگاه داده ی مشترک است. بدین ترتیب یک منبع مشترک برای درک واقعیت ها وجود دارد. یکی از مهمترین ارکان ERP ادغام برنامه های کاربردی مختلف است.
با پیاده سازی ERP تمام کارکنان از مجموعه داده های یکسانی استفاده می کنند، چون دسترسی تمام کارکنان به اطلاعات در سطح یکسانی است. به روز رسانی داده ها در ERP تا آخرین لحظه امکان پذیر می باشد.
ماژول ERP اطلاعات را به اشتراک می گذارد و دیگر نیازی به وارد کردن مجدد داده ها به سیستم های مختلف نیست. در سیستم های ERP امروزی مدل گردش کار به طور مشخص قابل مشاهده نیست، چراکه برنامه ها و جداول پارمتری سازی شده است.
هرچه یک برنامه ERP پارامترهای بیش تری داشته باشد، انعطاف بیش تری نیز در انطباق با فرآیندهای سازمان خواهد داشت.


سیستم های مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS)

BPMS یک سیستم نرم افزاری و شامل مجموعه ای از تکنیک ها و استراتژی هایی است که برای درک و بهبود و خودکارسازی فرآیندهای تجاری به کار می روند. یک BPMS بر طرح ریزی مشخصات فرآیند و اجرای آن استوار است.
هدف BPMS ارتقا بازدهی سازمان ها است.
BPMS با کمک ابزارهای مدل سازی فرآیند، امکان طراحی و ویرایش گردش کارها را فراهم می سازد. هر فرآیندی شامل دستورالعمل های دقیق راجع به نحوه اجرای یک فرآیند است.
در استفاده از BPMS ابتدا توسط نمودارهای مدل سازی، مدلی از گردش کار ساخته می شود تا نشان دهنده فرآیند کسب و کار باشد و در ادامه نمونه هایی از گردش کار برای انجام گام های واقعی کار که در فرآیند توصیف شده اند از روی مدل گردش کار ساخته و اجرا می شود.
BPMS از قدرت اندازه گیری بازدهی به خصوصی برای فرآیندها برخوردار است. BPMS حاوی ادراکاتی همچون زمان اجرای فرآیند، حالت های فرآیندی، تعداد فرآیندهای خاتمه یافته و در حال پیگیری و جاری است.
با پیاده سازی BPMS، این بار سازمان ها خودشان اقدام به سفارشی نمودن نحوه مکانیزاسیون فرآیندها، نرم افزارها و عوامل انسانی می کنند. این نرم افزار یک بستر خالی در اختیار سازمان می گذارد تا ERP اختصاصی شرکتمان را خودمان بسازیم.


تفاوت های BPMS و ERP چیست؟

ERP و BPMSدر یک هدف اشتراک دارند و آن هم ارتقای بهره وری و کسب سود بیش تر برای سازمان است. اما با وجود شباهت ها، این دو را نمی توان جایگزین یکدیگر شمرد.
با وجود مزایا و امکانات بسیاری که می توان برای این دو برشمرد، اگر بخواهیم BPMS و ERP را با هم مقایسه کنیم، باید گفت فرق BPMS با ERP به عنوان دو سیستم پر کاربرد مدیریت فرآیندهای اداری در طرح ریزی فرآیند اجرایی است.
با توجه به نیاز سازمان، BPMS نرم افزار قابل طراحی برای گردش کار است. در حالی که از نرم افزار ERP به عنوان یک برنامه از قبل طراحی شده استفاده می شود که قابلیت طراحی مجدد و فرآیندسازی آن صفر است و اعمال تغییرات در آن به زمان و هزینه بیش تری نیاز دارد.
نرم افزار BPMS در واقع یک فرآیندساز سازمانی بر اساس گردش کار سازمان است و ERP یک نرم افزار پشتیبان کننده از اعمال فرآیندسازی می باشد.
نرم افزار BPMS فرآیند سفارش است، در حالی که ERP برای حوزه کاری خاص طراحی می شود.
• سازمان ها با ابزار BPMS امکان طراحی و تغییر فرآیند پیاده سازی شده را مطابق با سلیقه و شرایط موجود در سازمان خود دارند، این در حالی است که ERP یک نرم افزار از پیش توسعه داده شده است که ایجاد تغییرات در آن به راحتی امکان پذیر نیست.
نرم افزار BPMS توسعه دهندگان را قادر می سازد تا گردش کار بین اجزا را از خود اجزا جدا سازند. بنابراین سیستم های گردش کار فرآیند محورند و بر مدیریت منطق گردش کار تمرکز دارند.
• در مقابل، سیستم های ERP داده محورند و بر منطق وظیفه ای تمرکز دارند. ERPها برای انجام این کار از یک زیر ساخت داده ای همگن در سراسر سازمان برای پشتیبانی از کاربردهای متنوع شان برخوردارند.
اعمال تغییرات در فرآیندها، در ERP بسیار هزینه بر و زمان بر است. اما در BPMS این عمل با هزینه کم و در زمان اندکی صورت می گیرد.
زمان آماده به کار ERP نسبت به BPMS کوتاه تر است (ERP محصولی آماده است، اما BPMS باید ساخته شود).
• ERP فقط در سازمان های بزرگ و بلوغ یافته جواب می دهد. اما BPMS در ابعاد متوسط و بزرگ و همچنین در هر سطحی از بلوغ سازمانی، پاسخ گوی نیازها است.
ریسک استفاده از ERP بسیار بالاتر از BPMS است، زیرا ERP به سازمان شکل جدیدی می دهد که ممکن است مورد پذیرش قرار نگیرد، اما BPMS توسط یا با مشاوره خود سازمان تولید می شود و به راحتی نیز قابل تغییر است.
• بخش هایی از سازمان (مانند وقوع فرآیندهای جدید) ممکن است تحت پوشش ERP قرار نگیرد که در این حالت استفاده از راهکارهای مکمل الزامی است. ولی BPMS چون خود به وسیله سازمان ها کنترل می شود، در نتیجه توسعه سیستم آن به سادگی امکان پذیر است.
• BPMS امکان مدل سازی فرآیندها در سطح جزئیات را فراهم ساخته است، کاری که ERP از انجام آن ناتوان است.ERP بر پایه ماژول ها و کارکردها بنا شده است.
• BPMS ها روی شمار قابل ملاحظه ای از کارکردها و ماژول های تجاری تمرکز می کنند و توسط آن ها مورد پشتیبانی قرار می گیرند. ERP هم برای ردگیری داده ها روی ماژول های مختلف کارآمد است.
BPMS به شما امکان مدل سازی کسب و کار بر پایه گردش کار و سطح شخصی سازی را می دهد. این امکان در ERP عملا خارج از دسترس است.ERP داده ها را روی یک سرور مرکزی ذخیره می کند و واحدهای مختلف ورودی های خود را روی آن ثبت می نمایند. تمام این اطلاعات در یک مکان ذخیره می شوند.
• ERP نمای جامع و سازمانی را به کاربران نشان می دهد که BPMS نمی تواند این کار را انجام دهد.
• درERP ذخیره سازی اطلاعات در سطح بالا و کاملی انجام می شود. معمولا BPMS ها در یک سیستم ERP گسترده تر ادغام می شوند و البته ERP نمی تواند مانند BPMS مدیریت فرآیندهای تجاری را انجام دهد.
• BPMS ها جنبه های مهمی از فرآیندهای تجاری را تعیین می نمایند که در ERP موضوعیت ندارد.
فرآیندهای تحت نظارت BPMS دارای کیفیت بالاتری هستند و این به دلیل بالاتر بودن سطح جزئیات مطرح شده در آن است.

کلام آخر ...
هر دو از ابزارهای هوشمند سازی تجارت بهره می برند، اما قلمروی تحلیل این دو با یکدیگر متفاوت است. ادغام صحیح این دو سیستم منجر به رفع خلاها و کمبودهای هر کدام می شود و در نهایت خروجی قابل قبول و رضایت بخشی برایتان به ارمغان می آورد.

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی تا به این لحظه در این صفحه ثبت نشده است

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
مشاوره آنلاین